Що таке пептидна косметика
Що таке пептидна косметика
Що таке пептидна косметика. Пептиди-матриксил та вироблення колагену.
Пептиди — відносно молодий і один із найперспективніших напрямків сучасної косметології. За унікальні властивості пептидної косметики її навіть назвали «косметикою майбутнього».
При цьому гіпотезу про те, що пептиди складаються з ланцюжка амінокислот, утворених певними зв’язками, німецький хімік-органік Герман Еміль Фішер висунув аж у далекому 1900, а вже через 2 роки отримав докази існування такого зв’язку.
Трохи пізніше, в 1913 році швейцарський лікар і родоначальник біоревіталізації Пауль Ніханс вперше ввів ембріональний матеріал вмираючої хворої. Отримавши приголомшливий результат, наступні роки він присвятив вивченню впливу ембріональних клітин на організм людини. Однак способу консервації пептидів Пауль Ніханс так і не виявив. Він був відкритий лише у 70-х роках, відкривши широку дорогу застосування пептидів у косметології.
Що таке пептиди? Це молекули білка, які з невеликої кількості амінокислот, з’єднані між собою. Саме тому пептидну косметику називають ще «білковою».
Пептиди синтезуються в усіх живих організмах для регулювання фізіологічних процесів. Послідовність пептидів є своєрідним кодом, який дає чітку команду на запуск тих чи інших фізіологічних процесів у організмі. За допомогою пептидів окремі клітини та органи «спілкуються» між собою.
У косметології використовуються різні пептиди, код яких цілеспрямовано запускає потрібні процеси: активізує вироблення клітинами білка (зокрема колагену, що не може не радувати), блокує вироблення пігменту або зупиняє функціональну активність сальних залоз.
У косметиці найчастіше використовуються невеликі пептиди, що містять менш ніж 10 амінокислот. На відміну від складніших молекул протеїнів, які з погляду косметології занадто великі, молекула пептиду вкрай мала, що дозволяє абсорбуватися шкірою; в той же час будова пептиду досить складна, завдяки чому він здатний впливати на біохімічні процеси. Таким чином, пептиди здатні долати роговий шар та працювати у глибині шкіри. Тут, щоправда, треба зробити застереження, що пептиди – водорозчинні речовини, і у вихідному стані не здатні пройти через роговий шар живих клітин. Цю проблему зазвичай вирішують “прикріпленням” до пептиду жирної кислоти (найчастіше це пальмітат або ацетат), після чого пептид легко долає ліпідний бар’єр.
Нові пептиди відкриваються постійно. На сьогоднішній день існує кілька сотень пептидів, доступних для використання у косметичних засобах. Але необхідно пам’ятати, що один тей самий пептид не однаково ефективний для вирішення різних проблем зі шкірою. Крім того, пептиди дуже примхливі і працюватимуть лише у грамотно складеній формулі. Для того, щоб таку формулу скласти від виробників, потрібні чималі інтелектуальні та фінансові ресурси. Зокрема з цієї причини якісна та продумана пептидна косметика коштує зазвичай недешево.
Перевага пептидів полягає в тому, що вони підходять практично всім: вони не токсичні, не алергенні, рідко викликають побічні реакції, і при правильному використанні здатні суттєво покращити стан шкіри. Крім того, пептиди, на відміну від більшості рослинних та синтетичних інгредієнтів, швидше не втручаються, а перезапускають природні фізіологічні процеси в клітинах, характерні для молодої шкіри.
Класифікація і які бувають пептиди
Існують різні підходи до класифікації пептидів. Я наведу найбільш зрозумілу та цікаву з погляду використання у косметичних засобах.
Сигнальні пептиди:
З віком у шкірі знижується синтез структурних речовин, які в результаті перестають покривати дефіцит, що виникає. Особлива речовина матрикін у нашому організмі, покликан давати сигнали клітинам на активну роботу, починає діяти менш ефективно. Тут і підключаються сигнальні пептиди-матрикін, що стимулюють клітини шкіри.
Приклади:
INCI: Palmitoyl Pentapeptide-3 (Matrixyl)
INCI: Palmitoyl Oligopeptide (Dermaxyl)
INCI: Palmitoyl Tripeptide-1 (Aldenine)
INCI: Palmitoyl Tripeptide-5 (Syn-Coll)
Ремоделюючі пептиди
Старіння шкіри зумовлене як зменшенням кількості волокон. У молодій шкірі волокна колагену розташовані впорядковано. У цьому нагорода спеціальних пептидів-протеогліканів, контролюючих правильну збірку колагену. З віком протеогліканів стає менше, а ремоделюючі пептиди у складі косметичного засобу допомагають частково відновити процес колагенового складання та призвести до підвищення щільності та пружності шкіри.
Ремоделюючі пептиди в ізольованому вигляді рекомендують використовувати з появою перших ознак старіння, коли колагену в шкірі ще достатньо. Якщо шкіра вже змінилася з віком, краще використовувати ремоделюючі пептиди в тандемі з сигнальними.
Приклади:
INCI: Acetyl Tripeptide-9 (Dermican)
INCI: Tripeptide-10 Citrulline (Decorinyl)
Стимулюючі пептиди
З віком слабшає зв’язок між зовнішнім шаром шкіри (епідерміс) та глибшим (дермою). Цей зв’язок утворюється двома видами білків: колаген VII типу та синдекан, яких з віком стає менше. Стимулюючі пептиди відповідно покликані простимулювати синтез такого колагену та синдекану. В результаті кордон відтворюється та ущільнюється.
Приклади:
INCI: Acetyl Tripeptide-11 (Syn-Orage)
INCI: Hexapeptide-10 (Serilisine)
Пептиди-стабілізатори
До цього типу можна віднести пептиди, що стабілізують стан шкіри і підвищують власний потенціал її захисту.
Приклади:
INCI: Tripeptide-1. N (Kollaren)
INCI: Prezatide Copper Acetate.
INCI: Hexapeptide-11. (Peptamide-6)
INCI: Diaminopropionoyl Tripeptide-33 (Preventhelia)
Пептиди-міорелаксанти
Найдесертніша категорія
Пептиди-міорелаксанти також відомі як пептиди з ефектом ботоксу через властивість зменшувати рухливість мімічних м’язів. Ці пептиди з’явилися одними з перших, і досі мають величезну популярність.
Звичайно, косметику з подібними пептидами не можна прирівнювати за ефектом та принципом дії до ін’єкцій. При ін’єкціях вводиться ботулотоксин, який паралізує м’яз, внаслідок чого він розслаблюється та мімічні зморшки на якийсь час згладжуються. “Ботоксна” косметика не містить ботулотоксину, а тому не дає такого вираженого ефекту, але й практично не має протипоказань та побічних ефектів, які характерні для ін’єкцій.
Пептиди-міорелаксанти лише імітують дію ботулотоксину. Вони м’яко розслаблюють м’яз за рахунок уповільнення передачі імпульсу від нервових закінчень.
Пептиди-міорелаксанти зменшують вираженість тільки мімічних зморшок, на зморшки, що з’явилися внаслідок вікових змін, вони не діють. Міорелаксанти більш ефективні у верхній частині обличчя і мають слабкий вплив на носогубні складки, на дрібну сітку зморшок, що з’явилася внаслідок зневоднення, на мішки та складки під очима.
Міорелаксанти також використовують для підтримки ефекту від ін’єкцій ботулотоксину.
Від застосування кремів з ефектом ботокса краще утриматися а період вагітності, лактації та при схильності до набряків.
Приклади:
INCI: Acetyl Hexapeptide-3, Acetyl Hexapeptide-8 (Argireline)
INCI: Pentapeptide-18 (Leuphasyl)
INCI: Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate (Syn-Ake)
INCI: Pentapeptide-3 (Vialox)
INCI: Acetyl Hexapeptide-25 (Inyline)
Пептиди, що впливають на пігментацію шкіри
До цієї групи відносяться пептиди, які правильно стимулюють процес пігментації. Їхня дія заснована на імітації дії меланоцитостимулюючого гормону (МСГ), що має пептидну природу і запускає синтез меланіну в шкірі. Косметику з такими пептидами переважно використовують у засобах для адаптації шкіри до засмаги. До цієї групи можна віднести пептиди, які, навпаки, блокують синтез пігменту і покликані освітлювати шкіру.
Приклади:
INCI: Palmitoyl Tripeptide-30 (Melatime)
INCI: Acetyl Hexapeptide-1 (Melitane)
INCI: Nonapeptide-1 (Melanostatine)
Опіоїдні пептиди
Такі пептиди ще відомі як «пептиди щастя», тому що їхня дія схожа на дію опію. Вони притуплюють чутливість шкіри до агресивних впливів довкілля, запобігаючи розвитку алергічних реакцій.
Приклади:
INCI: Acetyl Dipeptide-1 Cetyl Ester (Calmosensine)
INCI: Acetyl Tetrapeptide-15 (Skinasensil)
Иммунные пептиды
Данные пептиды помогают в работе иммунной системе нашей кожи.
Примеры:
INCI: Palmitoyl Tetrapeptide-3. Другое название: Rigin.
INCI: Acetyl Dipeptyde-3. Другое название: Bodyfensine
Що потрібно знати про застосування пептидної косметики:
✨Вік
Насправді, немає чіткого критерію, з якого віку можна починати застосовувати пептиди. Якщо ви перейшли поріг 35 років, то застосовувати пептидну косметику можна сміливо. Доцільність застосування у 25-35 років залежить від стану шкіри та наявності певних проблем. Якщо в цьому віці з’являються перші ознаки старіння (втрата пружності, вікова пігментація, виражені мімічні зморшки), пептиди можна застосовувати і раніше.
Вважається, що дія пептидів найефективніша у віці до 45-50 років. У більш старшому віці пептидну косметику застосовувати, звичайно, можна, але такого ефекту, як у молодшому віці, вона вже на жаль не зробить.
✨Рівень ph
Пептиди досить чутливі до РН, він повинен бути слабокислим або нейтральним (від 4 до 7). Слід зазначити, що з кожного окремого пептиду є чіткі межі ph, у яких працює.
✨ Поєднання з іншими компонентами
Зазвичай, пептиди не рекомендують застосовувати одночасно з AHA-кислотами. Пояснюється це тим, що у кожного пептиду існує вузький діапазон ph, у якому він працює. Якщо одночасно з пептидами застосовують АНА, кислотність епідермісу різко змінюється і пептидні зв’язки руйнуються. Особливо це стосується “ботоксних” пептидів. А ось зробити хімічний пілінг у салоні чи в домашніх умовах перед курсом застосування пептидів навіть бажано. Це посилить ефект пептидної косметики.
Аналогічно, багато хто не рекомендує поєднувати ретиноїди та пептидну косметику через зниження ефективності останньої.
✨ Концентрація
Пептиди ефективні навіть у невеликій концентрації, тому, побачивши пептид в кінці складу, не поспішайте засмучуватися))
✨Особливості застосування
Більшість косметологів радять використовувати косметику з пептидами. курсами. Особливо це стосується про креми з ефектом ботокса чи міорелаксантів. Міорелаксанти не можна використовувати безперервно. Це може в перспективі призвести до порушення нормальної мікроциркуляції та процесів клітинного живлення тканин, що в результаті погано позначатиметься на стані шкіри.
Пептиди мають накопичувальний ефект, тому в середньому через 2-3 місяці використання, коли буде досягнуто максимального результату, краще зробити перерву. Після відміни ефект ботоксу зберігатиметься до кількох місяців. Як довго залежить від віку, активності міміки та інших індивідуальних особливостей. Через 3-6 місяців курс поновлюється.
🔥Результат
Косметика із пептидами не дає миттєвого результату. Але результат з яксною косметикою завжди потужний . Але це можна судити в середньому мінімум після місяця регулярного використання. Креми з додачею сироваток краще наносити двічі на день до появи помітних стійких результатів. За бажання після досягнення відчутного ефекту частоту застосувань можна скоротити до 2-3 разів на тиждень.
✅Лінію пептидної косметики завжди можно подивитися на сайті Лінія пептиди