Що таке метаболізм простими словами! Як його покращити?
Що таке метаболізм
Коли більшість людей говорить про МЕТАБОЛІЗМ, створюється відчуття, що метаболізм – це таємнича істота всередині нашого організму, яка визначатиме долю та склад нашого тіла.
А як можна сказати, що таке метаболізм? Простою мовою, це процес, за допомогою якого організм видобуває і витрачає енергію (калорії) на життєдіяльність, від всмоктування клітинами поживних речовин до забігу на марафонську дистанцію.
Саме тому я все ж таки виокремлю поняття метаболізм у категорію – енергія для життєдіяльності організму.
Хтось може з’їсти майже цілу піцу, і зовсім не турбується про зайву вагу. Оскільки великі порції смаженої жирної їжі не додадуть йому зайвих кілограмів. А ось сусідці доводиться рахувати кількість ложок гречаної каші на вечерю, адже вона збільшує вагу за лічені “секунди”.
То звідки береться жир та збільшення маси тіла?
Якщо під час метаболізму (катаболізму) вивільниться більше речовин та енергії, ніж треба для створення нових компонентів, клітин, то виходить надлишок. Його варто кудись «діти», щоб він не накопичувався. Надлишок енергії може утворюватися, навіть якщо людина веде активний спосіб життя. Але при цьому вживає значно більше їжі, ніж потрібно для використання організмом.
Невитрачена енергія спочатку запасається в печінці та м’язах у вигляді глікогену – вуглеводу, який можна буде використовувати як джерело для активної фізичної роботи. Решта ж йде у жирові клітини.
За допомогою арифметики можна наочно уявити метаболізм як перехід певної кількості енергії в іншу форму. Ось, припустимо, ви взяли бутерброд із хлібом та ковбасою. Організм отримав свої білки, вуглеводи, жири. Приблизно 140 ккал.
Якщо людина після цього присіла подивитися серіал, то ця енергія витрачатиметься на роботу серцево-судинної та дихальної систем – 50 ккал. А 90 ккал, що залишилися, перетворюються на жирові відкладення у вигляді 10 грам жиру. Якщо ж ви підете і прогуляєтеся, то вся енергія відразу витрачена.
Індивідуальний метаболізм
Процес перетворення поживних речовин на енергію може протікати недостатньо інтенсивно. Тоді йдеться про уповільнений метаболізм. Тому організм не встигає використовувати усі калорії, накопичується жир.
Такий тип обміну речовин може бути індивідуальною особливістю, але найчастіше він зустрічається при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Наприклад, коли виділяється недостатньо ферментів, щоб розщепити їжу. Згадуємо, що багато разів я повторювала про важливість підшлункової залози.
Швидкий метаболізм вважається за благо, якщо людина мріє завжди бути худою. Але за цим може ховатися постійна втома, оскільки більшість вітамінів і речовин не встигають засвоїтися.
У цьому випадку страждає імунна система, тому худі люди дуже сприйнятливі до інфекційних хвороб, вірусів. За прискореним обміном речовин часто-густо стоять захворювання щитовидної залози.
Тип метаболізму часто залежить і від таких факторів:
вага; вік; співвідношення м’язової та жирової тканини;
стан мікрофлори.
І важливий чинник – це гени.
Так, деяким людям, щоб бути у формі, досить просто багато ходити протягом дня. Іншим же для того, щоб не набирати вагу потрібно інтенсивно займатися в спортзалі на тренажерах.
Головне питання, яке хвилює: – Як розігнати (прискорити) метаболізм? Загальні поради, як прискорити метаболізм, виглядають досить просто:
Їсти кілька разів на день. Невеликі порції допоможуть відразу витратити енергію і не дати калоріям відкладатися.
Потрібно висипатись вдосталь, не економити на сні. Оскільки під час нічного відпочинку виробляється гормон – соматотропін. Він відіграє важливу роль у регуляції жирового обміну.
Фізичне навантаження – це один з невід’ємних шляхів до прискорення метаболізму.
Відмовитися від простих вуглеводів: джем, газіровка, картопля, булочки та хліб. Оскільки при такому раціоні всі клітини швидко одержують поживні речовини, а зайве – у боки та живіт.
Включити в раціон 40 грамів чорного (від 82%) шоколаду на день, він сприяє нормалізації чутливості клітин до інсуліну, а також клітковину: овочі, фрукти, зелень.
Підтримувати жири Омега-3 в організмі, оскільки при їх відсутності значно погіршується метаболізм і падає імунітет. Ну Ви зрозуміли: риба, соя, натуральні олії, спеціальні добавки.
Дихання! – Ще один ключ до прискореного обміну речовин. В цьому випадку в організм потрапляє більше кисню, що прискорює кровообіг
Уникати стресових факторів. Порада – так собі, але головне – не заїдайте стрес тортиками. Вони є простими вуглеводами, які не витрачаються.
Включати в живлення рослинні елементи, мікроелементи, амінокислоти, що дають енергію клітині – зелена кава, імбир, чорний кмин, гарцинія, зелений чай, л-карнітин, ананас, грейпфрут, гуарана, коензим, камбоджійський лотос
На сайті в розділі “Зниження Ваги”, – Прискорення метаболізму Ви можете все знайти потрібні фітопрепарати та мікроелементи
За чим слідкувати в організмі? Що гальмує метаболізм?
Обов’язково слідкувати за щитовидною залозою. Зсув у гормонах може уповільнити використання енергії вашим тілом. Це також може підвищити втомлюваність. Знижена або навпаки гіперактивна щитовидна залоза та діабет є гормональними захворюваннями, які впливають на ваш метаболізм.
Стрес також вивільняє гормони, які можуть спричинити зниження швидкості обміну речовин.
Модна сіль. Морська сіль стала улюбленицею гурманів та кухарів. Ви знайдете її в найкращих ресторанах та кухнях для гурманів. Але їй не вистачає йоду, який необхідний щитовидній залозі для управління обміном речовин. А, якщо Ви ще й живете в ендемічній зоні (у ґрунті мало йоду) та чорнобильській зоні, то не забувайте про продукти, насичені йодом чи стабілізуйте організм добавками з йодом Цістозірам та Йодицин
Вода! Без достатньої кількості води ваш метаболізм може сповільнитись. Деякі дослідження показують, що склянка води допомагає організму спалювати енергію та сприяє зниженню ваги.
Нестача кальцію. Він потрібний не лише для кісток. Кальцій теж ключова поживна речовина для швидкого метаболізму, серед інших позитивних речей, які він робить для вашого тіла. Багато людей не отримують достатньо цього елементу
Нічний спосіб життя. Наприклад робота в нічну зміну порушує природний цикл сну. Ці зміни можуть призвести до уповільненого метаболізму та інших проблем, таких як діабет та ожиріння.
І розвінчуємо міф: метаболізм уповільнюється з віком, це так легко кажуть, як «відмазку» на свою вагу
Вважається, що рівень метаболізму зменшується із віком. Основний обмін — це мінімальна кількість енергії (калорій), необхідних для забезпечення нормальної життєдіяльності організму у стані спокою. Проте саме собою старіння перестає бути причиною уповільнення метаболізму. Основну роль цьому грають зміни у способу життя. Як правило, з віком люди стають менш активними фізично, не змінюючи свого раціону. Додаються гормональні проблеми, що безпосередньо впливають на метаболізм. Відповідно рівень основного обміну падає, а вага зростає.
Ось так на пальцях про метаболізм. Будьте здорові!